Звіти

Звіт консультанта ТКМЦНОІМ Вівчара Андрія за 2022-2023 н.р.

У першому півріччі 2022-2023 навчального року в рамках інтерактивної школи сучасного вчителя проведено два вебінари,  інтелектуального клубу педагога суспільствознавця три вебінари та змістова локація  під час дистанційного освітнього трансфер-містечка інноваційних можливостей. Діяв консультпункт в якому відбувалися цільові консультації для керівників закладів, педагогічних працівників, консультпункт для вчителів історії та правознавства, організовано проведення ІІ етапу олімпіад з історії та правознавства.

18 серпня відбулося серпневе засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: "Проблеми реалізації та супроводу Держстандарту в освітньому процесі 2022/2023 н.р." Педагоги розглянули важливі питання розвитку історичної та громадянської освіти, особливості організації освітнього процесу у 5 класах закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації концепції "Нова українська школа", оцінювання учнів, внесення змін в навчальні програми з основ правознавства, громадянської освіти та історії. 

З метою розгляду  питання донесення до учнів юридичної інформації присвяченої надзвичайному та воєнному стану, повноваженням військового командування та військових адміністрацій під час дії режиму воєнного стану, а також на правові основи національного спротиву (територіальна оборона, рух Опору та підготовка громадян України до національного спротиву) й забезпечення участі цивільних осіб у захисті України 15.09.2022 відбувся вебінар на тему: Новітні зміни законодавства в умовах військового часу". Учасники заходу детально опрацювали зміни законодавства внесені у зв'язку із прийняттям Законів України:  «Про корінні народи України»,  «Про основи національного спротиву», «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні», «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні», «Про Службу військового капеланства», «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» щодо спрощеного набуття громадянства України окремими категоріями осіб», «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

20 вересня відбувся вебінар для вчителів суспільствознавчих дисциплін на тему: "Реалізація діяльнісного підходу до навчання учнів 5-тих класів НУШ". Учасники вебінару розглянули можливості використання діяльнісного підходу для організації навчання та застосування його на практиці, прийоми для формування активної й ініціативної позиції учнів.

З метою розгляду підходів та технік для ефективного запам'ятовування, їх застосування під час освітнього процесу з дітьми в рамках інтелектуального клубу педагога суспільствознавця відбувся вебінар на тему: "Використання творчих підходів при запам'ятовуванні інформації".

Для вирішення питань ефективності оцінювання у процесі навчання, забезпечення ефективного зворотного зв'язку під час освітнього процесу з дітьми 20 жовтня в рамках інтелектуального клубу педагога суспільствознавця відбувся вебінар на тему: "Стратегії формувального оцінювання учнів під час навчання".

17 листопада 2022 року у форматі відеоконференції Zoom відбулася організаційно-діяльнісна локація освітнього трансфермістечка інноваційних можливостей на тему: "Організація педагогічної діяльності та навчання учнів на засадах академічної доброчесності".

З метою розггляду підходів та технік для створення ефективного зворотного зв'язку, можливості застосовувати їх під час освітнього процесу з учнями 19.12.2022  відбулося дистанційне заняття інтелектуального клубу педагога суспільствознавця на тему: "Самостійна робота учнів, застосування методу зворотного навчання Teachback".

Підготовлено 13 проєктів рішень сесії міської ради: «Про зміну типу і найменування Тернопільської початкової школи №4 Тернопільської міської ради  та затвердження Статуту», «Про реорганізацію шляхом злиття Тернопільської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №25 Тернопільської міської ради Тернопільської області  та Тернопільського педагогічного ліцею спортивного профілю Тернопільської міської ради Тернопільської області у Тернопільський академічний ліцей «Генезис» Тернопільської міської ради», «Про створення юридичної особи - Тернопільський академічний ліцей «Генезис» Тернопільської міської ради шляхом реорганізації та затвердження Статуту», «Про преміювання випускників закладів освіти за підсумками національного мультипредметного тесту», «Про організацію роботи початкових класів та введення додаткових ставок у Тернопільському академічному ліцеї «Генезис» Тернопільської міської ради», «Про внесення змін до Статутів закладів освіти та викладення їх у новій редакції», «Про продовження дії та внесення змін та доповнень  до рішення міської ради від 06.12.2019 №7/41/31 «Про затвердження Програми розвитку освіти на 2020-2022 роки», «Про зміну типу і найменування Кобзарівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Тернопільської міської ради Тернопільської області та затвердження Статуту», «Про внесення змін до видів економічної діяльності Тернопільського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №32 Тернопільської міської ради», «Про міжбюджетні трансферти».

            Підготовлено 11 проєктів рішень виконавчого комітету міської ради: «Про включення об’єкту до Переліку першого типу та передачу в оренду майна комунальної власності шляхом проведення аукціону», «Про здійснення оплати за комунальні послуги», «Про передачу автомобіля», «Про роботу управління освіти і науки за 2022 рік», «Про внесення доповнень в рішення виконавчого комітету міської ради  від 23.02.2022 № 179 «Про встановлення плати за харчування  та порядок нарахування батьківської плати в закладах (групах) дошкільної освіти Тернопільської міської ради», «Про затвердження передавальних актів комісій з реорганізації (припинення) Тернопільської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №25  Тернопільської міської ради Тернопільської області та Тернопільського педагогічного ліцею спортивного  профілю Тернопільської міської ради Тернопільської області», «Про погодження батьківської плати за навчання для учнів Тернопільського ліцею №21- спеціалізованої мистецької школи імені Ігоря Герети, які здобувають початкову мистецьку освіту» та ін.

            Підготовлено три проєкти розпорядження міського голови: «Про створення комісії», «Про перевірку фонду захисних споруд цивільного захисту закладів освіти», «Про оголошення Дня жалоби».

Опрацьовано та підготовлено відповіді по 29 документообігах.

            Оформлено 23 закупівлі в системі прозоро та 20 звітів про укладені договори, дві спрощені закупівлі, один запит ціни пропозиції.

            Здійснено заходи щодо виконання 3 протокольних доручень міського голови.

            Дієво вирішено проблеми щодо опрацювання та застосування ефективних методик запам’ятовування інформації в освітньому процесі, формувального оцінювання учнів, ефективного зворотного зв’язку, дотримання академічної доброчесності та вимог до обов’язкових результатів навчання учнів у громадянській та історичній освітній галузі, вимог Державного стандарту до освітньої галузі, застосування трудового законодавства в умовах війни.

В другому півріччі 2022-2023 навчального року в рамках інтерактивної школи сучасного вчителя проведено п’ять вебінарів та змістова локація  під час дистанційного освітнього трансфер-містечка інноваційних можливостей, 1 вебінар для учасників інтелектуального клубу педагога суспільствознавця. Діяв консультпункт в якому відбувалися цільові консультації для керівників закладів, педагогічних працівників, консультпункт для вчителів історії та правознавства.

З метою підготовки педагогів до викладання у 5-тих, 6-тих класах у 2023-2024 навчальному році організовано в рамках Х ювілейного  освітнього трансфер-містечка інноваційних можливостей-2023 30 березня 2023 року громадянську та історичну локацію на тему: "Реалізація базових цілей громадянської та історичної освітньої галузі - 6 кл." та проведено заняття на курсах підвищення кваліфікації на тему: «НУШ. 5-6 класи. Освітня галузь громадянська та історична: Державний стандарт базової середньої освіти і модельні програми». Розглянуто питання щодо дотримання вимог до обов’язкових результатів навчання учнів у громадянській та історичній освітній галузі, вимог Державного стандарту до освітньої галузі, вибору модельних програм.

Для вирішення питання залучення експертів до уроків правознавства, оцінювання учнів, покращення ефективності співпраці та організації спільної роботи 9 лютого у форматі Zoom відбулося засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: "Залучення експертів до освітнього процесу під час уроків правознавства".

            З метою вивчення і застосування на практиці ефективних ідей та методів для підвищення мотивації учнів, вирішення ними конкретних проблем проведено вебінари "Дієві поради для підвищення мотивації школярів до навчання на уроках суспільствознавчих дисциплін" (25.04.2023) та "Використання методу продуктивних невдач для досягнення успіху" (02.03.2023).

            Під час вебінару "Анкети для самооцінювання учнів"(21.04.2023) організовано розгляд анкет для самооцінювання учнів та опрацьовано можливі варіанти для їх застосування. Це допоможе вчителям отримати інформацію про атмосферу в колективі, потреби кожного учня та спланувати роботу врахувавши індивідуальну освітню траєкторію дітей.  

            З метою розгляду можливостей використання практичних вправ для розвитку медіарамотності та критичного мислення 20 квітня 2023 року відбулося засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: "Медіаграмотність та критичне мислення: практичні вправи для кожного уроку" у форматі Zoom.

                Для організації заходів присвячених європейській співпраці проведено в круглі столи на тему: "Діяльність шкільних євроклубів" (02.02.2023) та "Організація заходів до Дня Європи"(10.04.2023).

З метою якісної підготовки до НМТ 7.03.2023 відбулося засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: "Особливості оранізації та проведення НМТ з історії України у 2023 році". Під час заходу було розглянуто питання особливостей оранізації НМТ з Історії України,  змісту завдань блоку НМТ з історії України, корисних ресурсів для якісної підготовки до НМТ.

З метою посилення практичної складової в освітньому процесі, зокрема, розширення форм, напрямків, баз практик взяв участь в раді стейкхолдерів історичного факультету ТНПУ ім. В.Гнатюка.

Проведено моніторинг серед вчителів суспільствознавчих дисциплін щодо формування громадянської та соціальної компетентностей в школярів, професійного зростання педагогів.

Для вирішення питання  співпраці між закладами освіти та орендарями з освітніх питань та забезпечення учасників освітнього процесу підготовлено примірний договір про співпрацю.

Підготовлено 11 проєктів рішень сесії міської ради: «Про міжбюджетний трансферт на 2023 рік», «Про преміювання випускниці закладу освіти за підсумками національного мультипредметного тесту», «Про затвердження договорів про міжбюджетні трансферти на 2023 рік», «Про внесення змін до рішення міської ради та Статуту Тернопільського ліцею №21-спеціалізованої мистецької школи імені Ігоря Герети Тернопільської міської ради Тернопільської області і викладення його у новій редакції», «Про затвердження додаткової угоди та договорів про міжбюджетні трансферти на 2023 рік», «Про затвердження договору про міжбюджетний трансферт на 2023 рік», «Про реорганізацію закладів освіти», «Про звернення депутатів Тернопільської міської ради щодо належного фінансування інклюзивної освіти», «Про введення додаткової ставки у Тернопільській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №10 Тернопільської міської ради Тернопільської області», «Про надання дозволу на списання майна закладів освіти», «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 06.12.2019 №7/41/31 «Про затвердження Програми розвитку освіти на 2020-2023 роки»,

Підготовлено 8 проєктів рішень виконавчого комітету міської ради: «Про затвердження протоколу електронного аукціону», «Про організацію і проведення навчально-польових зборів (навчально-тренувальних занять у лікувально-оздоровчому закладі) із предмета «Захист України» у 2022-2023 навчальному році», «Про погодження договорів про міжбюджетні трансферти», «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 21.12.2022 року №1502 «Про організацію харчування учнів у закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти у 2023 році», «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 28.12.2022 року № 1596 «Про встановлення вартості харчування та порядок нарахування батьківської плати в закладах (групах) дошкільної освіти Тернопільської міської ради»», «Про погодження додаткової угоди до договору №315 про міжбюджетний трансферт на 2023 рік», «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 05.04.2023 року № 364 «Про встановлення меморіальної таблиці за адресою вул. Михайла Грушевського, 3», «Про затвердження протоколу електронного аукціону».

Опрацьовано та підготовлено відповіді по 29 документообігах. Підготовлено 14 службових записок.

Оформлено 30 закупівель в системі прозоро та 30 звітів про укладені договори.

Здійснено заходи щодо виконання 5 протокольних доручень міського голови.

Дієво вирішено проблеми щодо самооцінювання учнів, дотримання вимог до обов’язкових результатів навчання учнів у громадянській та історичній освітній галузі, вимог Державного стандарту до освітньої галузі, вибору модельних програм, застосування трудового законодавства в умовах війни.

 

Звіт консультанта ТКМЦНОІМ Вівчара Андрія за ІІ півріччя 2020 року

В рамках інтерактивної школи сучасного вчителя проведено 2 вебінари та змістова локація під час п'ятого дистанційного освітнього трансфер-містечка інноваційних можливостей. 1 захід в рамках методичного анонсу-огляду новинок літератури «Історичний та правовий бестселер». 3 вебінари для учасників Інтелектуального клубу педагога суспільствознавця, 1 вебінар для вчителів шкільних євроклубів, 1 вебінар для учасників віртуальної трибуни, організовано 2 конкурси для учнів ЗЗСО. Діяв консультпункт в якому відбувалися цільові консультації для керівників закладів, педагоггічних працівників, консультпункт для вчителів історії та правознавства.

Для вирішення завдань щодо організації освітнього процесу в карантинних умовах, змісту історичної освіти, особливостей викладання історії в 7 класі, оцінювання навчальних досягнень учнів, порядку проведення практичних занять та їх оцінювання, у форматі відеоконференції Zoom відбулося серпневе засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: Компетентнісний потенціал історичної та громадянської освітньої галузі в умовах НУШ".

З метою ознайомлення учителів правознавства з новими нормативно-правовими актами та для підготовки учнів до олімпіади з правознавства у форматі відеоконференції Zoom відбулося заняття для вчителів правознавства на тему: "Виборчий кодекс України". 

Для ознайомлення педагогічних працівників з результатами та підсумками ЗНО з історії України, проведена конференція у форматі Zoom "Тематична кореляційність за підсумками  ЗНО-2020".

Під час п'ятого дистанційного освітнього трансфер-містечка інноваційних можливостей у форматі відеоконференції Zoom відбулася змістова локація для вчителів суспільствознавчих дисциплін на тему: "Самооцінювання професійної діяльності сучасного вчителя". Під час заходу розглянуто питання щодо самооцінювання власної педагогічної майстерності педагогічними працівниками, оцінки рентабельності запланованого самооцінювання, його планування, етапів, інструментів для самооцінювання. Розглянуто, які професійні компетентності сучасного вчителя варто оцінювати, як використовувати результати самооцінювання.

З метою ознайомлення учителів з кращими методиками запам“ятовування інформації, її застосування, збереження і використання в освітньому процесі у форматі відеоконференції Zoom відбулися заняття інтелектуального клубу педагога суспільствознавця на тему: "ЕФЕКТИВНІ МЕТОДИКИ ЗАПАМ’ЯТОВУВАННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПІД ЧАС УРОКІВ ІСТОРІЇ (АСОЦІАТИВНИЙ РЯД, МЕТОД СИМОНІДА, ГРУПУВАННЯ, МЕТОД АЙВАЗОВСЬКОГО ТА ІН.)" та заняття інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: "Принципи чанкінгу при створенні дистанційних уроків та завдань".

Для дієвої організації в умовах карантину ІІ етапу шкільних олімпіад з історії та правознавства у форматі відеоконференції zoom відбулась інструктивно-методична  нарада для вчителів історії та правознавства щодо особливості організації ІІ етапу олімпіад у 2020-2021 н.р.

У форматі конференції Zoom відбувся вебінар для керівників шкільних євроклубів «Менеджмент міжнародної інтеграції НУШ: євроклуб як сучасний hub».

Під час вебінару розглянули питання законодавчого регулювання міжнародної діяльності в закладах загальної середньої освіти, участі в міжнародних проєктах та конкурсах, залучення коштів на реалізацію проєктів за допомогою краудфандингу, платформи та сайти для подання проєктів. 

З метою ознайомлення педагогічних працівників з творчими завданнями, які можна використовувати для посилення інтересу учнів до дистанційного навчання та їх мотивації у форматі відеоконференції zoom відбувся вебінар для вчителів суспільствознавчих дисциплін на тему "Творчі завдання для дистанційної роботи".

Додатокво 11 грудня 2020 року в Тернопільському комунальному методичному центрі науково-освітніх інновацій та моніторингу відбувся ІІ етап обласного конкурсу ,,Українська Хартія вільної людини – простір для дієвої життєтворчості молоді” серед учнів 8-11 класів закладів освіти Тернопільської міської територіальної громади.

Учні обирали одну із десяти 10 духовних і моральних цінностей, окреслених в Українській Хартії вільної людини, яка, на їх думку, є визначальною для українського громадянина в сучасних умовах розвитку суспільства, та презентували дану цінність у самостійно створеному артбуці (мистецькій книзі, яка виходить за межі стандартів, пропонує принципово новий погляд на книгу як явище, якому властива пластичність форм і змісту для передачі певної інформації, ідеї, сенсу тощо з використанням різноманітних технік).

Участь в конкурсі взяли учні з Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка, ТСШ №№ 3, 29, ТЗОШ №№ 4, 8, 22, 25, Школи-колегіуму Патріарха Йосифа Сліпого, Школи народних ремесел.

Взяв участь в СЕРІЇ «ІСТОРИЧНИХ ВЕБІНАРІВ» Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», УОВЦ «Оріон»: 11.11.2020 «Історія Польщі очима українців: чи можливо спільно подолати власну історію? (до Дня Незалежності Польщі)»; 25.11.2020 “Голодомор українського народу: наукові дискусії та пам'ять про геноцид “; 09.12.2020 “Портрет історика: Владислав Гриневич”.

Підготовлено 6 проєктів рішень сесії міської ради: “Про затвердження договору про міжбюджетний трансферт на 2021 рік з Великоберезовицькою селищною радою”, “Про затвердження договору про міжбюджетний трансферт на 2021 рік з Підгороднянською сільською радою”, “Про створення відділу професійного розвитку педагогічних працівників Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу”, “Про призначення одноразових премій Тернопільської міської ради для науковців закладів освіти та наукових установ”, “Про внесення змін в Положення про Централізовану бухгалтерію дошкільних навчальних закладів комунальної власності управління освіти і науки Тернопільської міської ради”, “Про призначення іменних стипендій Тернопільської міської ради в галузі освіти для обдарованих дітей”.

Підготовлено 5 проєктів рішень виконавчого комітету міської ради: «Про виділення коштів», «Про оплату за комунальні послуги», «Про прийняття та використання коштів», Про внесення змін в рішення виконавчого комітету від 26.04.2017р. №306 «Про забезпечення учнів, вихованців та студентів денної форми навчання правом на пільговий проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування (крім таксі)», “Про розгляд петиції”.

Підготовлено проєкт розпорядження міського голови: «Про проведення загальноміського свята «Випускник – 2020».


Звіт методиста ТКМЦНОІМ Вівчара А.Д. за січень-червень 2020 року.


4 лютого 2020 року проведено круглий стіл за участю керівників шкільних євроклубів «Діяльність шкільних євроклубів». Під час заходу розглянуто цікаві міжнародні проекти в яких можуть взяти участь євро клуби шкіл та обговорено формат організації 10 ювілейного Форуму шкільних євро клубів м.Тернополя.
13 лютого 2020 року в рамках навчання з неперервної освіти відбулися заняття на тему «Використання принципів Української Хартії вільної людини в освітньому процесі».
Надзвичайно успішно виступили на ІІІ обласному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії та правознавства команди учнів м.Тернополя:
Історія: ІІ місце серед учнів 8-мих класів отримала Карасьова Юлія з ТЗОШ №19; ІІІ місце здобула Салюк Анастасія з ТЗОШ №14 ім. Б.Лепкого; ІІІ місце серед учнів 10-го класу посіли Романів Арсен з ТНВК “Школа-ліцей №6 ім. Н.Яремчука” та Пановик Петро з ТСШ №17; серед учнів 11-тих класів ІІ місце виборола Сіда Софія з ТНВК “Школа-ліцей №6 ім. Н.Яремчука” а ІІІ місце Турчин Софія з ТУГ ім. І.Франка. До участі в олімпіаді з історії дітей готували учителі: Матвіїв І.Й. (ТНВК “Школа-ліцей №6) Кутень О.А. (ТУГ) Лихачинська І.І. (ТНВК “Школа-ліцей №6 ) Лесечко Ю.Ф. (ТСШ №17) Вовк Г.В. (ТЗОШ №14 ім. Б.Лепкого) Цибульська М.В. (ТЗОШ №19).
Правознавство: ІІ місце серед учнів 9-тих класів вибороли Дуда Катерина та Кирилюк Тетяна з ТСШ №3; І місце серед учнів 10-тих класів здобула Гаврилюк Уляна з ТНВК “ЗОШ І-ІІІ ст.-правовий ліцей №2”, ІІІ місце Никифорчин Діана з ТЗОШ №26; ІІ місце серед учнів 11 класу Сіда Софія, ІІІ місце Турчин Софія
До участі в олімпіаді з правознавства дітей готували учителі: Морозюк Г.С., (ТСШ №3), Ящишин Г.З., (ТНВК ШПЛ №2), Кулик Н.О. (ТЗОШ №26 ім. Д.Заплітного), Елиїв О.І. (ТУГ), Зозуляк С.В. (ТНВК “Школа-ліцей №6).
12 лютого 2020 проведено засідання ініціативної групи вчителів історії щодо демонстрації та обговорення зразків завдань до альтернативної учнівської олімпіади з історії в 6 класі.
В березні 2020 року розроблено завдання І та ІІ (фінального) етапів альтернативної учнівської олімпіади з історії в 6 класі.
20 лютого 2020 відбулося засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: «Інформаційна компетентність та її розвиток у час інформаційного перевантаження». Під час заходу розглянуто практичні прийоми щодо тренування пам’яті дітей та ефективності запам’ятовування історичних дат, подій, термінів, важливої інформації.
У березні-травні на власному блозі розміщено матеріали та створено сторінку із дистанційного навчання на якій розміщено інформацію про відео уроки, які можна використовувати під час дистанційного навчання, про використання інтерактивних навчальних карт під час дистанційного навчання, про організацію оцінювання в умовах дистанційного навчання, добірку безкоштовних освітніх платформ для школярів, учителів, студентів і батьків.
У квітні 2020 року на сайті Дія пройшов 6 годинний курс розроблений студією онлайн-освіти Ed-Era “Цифрові навички для вчителів”, партнерський курс “Онлайн-сервіси для вчителів”, базовий курс із цифрової грамотності (початковий, середній та просунутий рівні) на Національній онлайн-платформі з цифрової грамотності.
7 травня 2020 року у форматі відеоконференції Zoom організовано вебінар на тему: «Організація оцінювання в умовах дистанційного навчання», під час якого розглянуто нормативно-правову базу з організації оцінювання в умовах дистанційного навчання, організацію оцінювання результатів навчальної діяльності в синхронному та асинхронному режимах, способи повідомлення учнів про їх оцінки, проведення поточного, формувального та підсумкового оцінювання.
12 травня 2020 року у форматі відеоконференції Zoom проведено засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: Самовдосконалення вчителів”.Під час засідання розглянуто важливі питання, що виникають під час дистанційного навчання: як зменшити навантаження на вчителя, які ресурси варто використовувати, як організувати онлайн-навчання, які є ефективні інструменти, методики, підходи, техніки, чи є дієва практика, що вже зараз працює.
В рамках унікальної події всеукраїнського рівня – Дистанційне освітнє трансфер-містечко інноваційних можливостей (D#04 T’mistechko-2020) «Innovative evalution/аналітичні інструменти сучасної освітньої діяльності-2020» 19 травня 2020 року у форматі відеоконференції Zoom відбулася підлокація "Основні зміни в підходах до оцінювання навчальних досягнень учнів"для учителів історії та правознавства.
Під час заходу педагоги розглянули основні підходи до формування критеріїв оцінювання, систему оцінювання навчальних досягнень учнів, яка сприяє реалізації компетентнісного підходу до навчання, основні навчальні завдання під час впровадження компетентнісного підходу оцінювання навчальних досягнень, особливості формувального оцінювання.
26 травня 2020 року взяв участь в zoom - конференції Молодь Online під час якої відбулася панельна дискусія на тему: “Життя після карантину” за участю Сергія Надала міського голови м.Тернополя, Андрія Павловича, координатора ресурсного центру SALTO для країн Східної Європи і Кавказу, експерта програми EU4Youth; Захара Ткачука, тренера освітніх програм молодіжної політики та роботи.
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, організовано консультпункт щодо створення власного блогу вчителями історії та правознавства, здійснювалось представництво інтересів управління освіти і науки Тернопільської міської ради в судах, інших державних та комунальних установах та організаціях. Продовено роботу по ознайомленню методистів, працівників управління, керівників та педагогічних працівників навчальних закладів із Законом України «Про повну загальну середню освіту» та відповідними змінами в освітньому законодавстві, щодо суспільних відносин в процесі реалізації конституційного права людини на освіту, трудових відносин в системі освіти, перейменування закладів загальної середньої освіти, підготовки нових редакцій статутів закладів освіти та ін..




Звіт методиста ТКМЦНОІМ Вівчара А.Д. за вересень-грудень 2019 року.

22 серпня 2019 року відбулося засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: “Європейський погляд на принципи цілепокладання шкільних курсів суспільствознавчих дисциплін з точки зору сучасних підходів до ціннісного та компетентнісного навчання ”. Під час засідання вчителів історії та правознавства було ознайомлено із європейськими рекомендаціями щодо шкільної історичної освіти, особливостями сучасного цілепокладання шкільної історичної освіти.
Під патронатом міського голови Тернополя Сергія Надала, 17 вересня в Українському Домі "Перемога" відбувся масштабний історичний форум "Совєтська окупація Західної України 1939 р: погляд через 80 років", в якому взяли участь українські та іноземні науковці і експерти, а також очільники міст-лідери місцевого самоврядування, вчителі історії, керівники та замтупники керівників закладів загальної середньої освіти.
Організаторами заходу виступили Тернопільська міська рада, Український інститут національної пам’яті, НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень”, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка, Інститут українознавства імені Крип’якевича НАН України.
10 жовтня 2019 року на базі Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 відбулося заняття інтелектуального клубу педагога-суспільствознавця «Краудфандинг як дієвий засіб для допомоги з реалізації шкільних проектів».
Під час заняття учасники дізналися про способи залучення коштів від багатьох фізичних осіб через мережу інтернет на реалізацію власного суспільно корисного проекту, кроки для розміщення проектів на краудфандинговій платформі, ознайомилися з українськими та міжнародними платформами на яких можна розміщувати власні проекти для залучення коштів меценатів.
19 жовтня вчителі історії та правознавства взяли участь в Крайовому форумі освітян "Освіта - енергія майбутнього", який відбувся в приміщенні Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Під час форуму працювала секція: Історія рідного краю: Тернопілля.
 Кожен учасник отримав сертифікат про підвищення кваліфікації обсягом 6 академічних годин.
7 листопада 2019 року організовано участь шкільних Євроклубів м.Тернополя у "Європейському тижні на міжнародному" який проводив Навчально-науковий інститут міжнародних економічних відносин ім. Б.Д.Гаврилишина і присвяченого заснуванню ЄС. Відмінний настрій, прекрасна атмосфера, надзвичайно цікава Євровікторина, запитання студентів та відповіді і емоції дітей.
21 листопада 2019 року під час освітнього трансфер-містечка інноваційних можливостей відбулася діяльнісно-змістова підлокація для учителів суспільствознавчих дисциплін на тему "Алгоритм використання компетентнісних задач на сучасному уроці". Захід було проведено методистами Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх іновацій та моніторингу на базі Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7 з поглибленим вивченням іноземних мов Тернопільської міської ради Тернопільської області.
5 грудня 2019 року на базі Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу відбувся І (регіональний) тур всеукраїнського конкурсу "Учитель року-2020" у номінації "Історія".
       Лауреатами І (зонального) туру Конкурсу У номінації
 «Історія» стали: Петкова Оксана Степанівна, вчитель історії Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ст. №4; Цибульська Марія Володимирівна, вчитель історії та  правознавства Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ст. №19.
10 грудня 2019 р. на базі Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу відбулася зустріч магістрів історичного факультету із стейкхолдерами освітньої програми «014.03 Середня освіта. Історія» та «032 Історія та археологія». В ході проведеного заходу було організовано практичний семінар, на тему: «Особливості працевлаштування випускників ТНПУ в закладах та установах освіти Тернопільської міської територіальної громади», який провели методист центру Андрій Дмитрович Вівчар та професор ТНПУ Микола Валентинович Бармак. Після обговорення питань практичного семінару студенти отримали вичерпні відповіді щодо поширених проблем, з якими зустрічається молодий педагог при працевлаштуванні у закладах освіти Тернопілля. Окрім того, учасники семінару ознайомилися із роботою Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу, відвідали бібліотеку методичної літератури центру та отримали відповідні сертифікати.
Організовано ІІ етап олімпіад з історії та правознавства.
У Тернопільській міській територіальній громаді у 2019/2020 навчальному році забезпечено проведення міського етапу XIX Усеукраїнського конкурсу учнівської творчості (далі - Конкурс) у номінаціях «Література», «Історія України і державотворення». У номінації «Історія України і державотворення» подано 9 робіт від ТНВК ШК «Патріарха Й. Сліпого», ТСШ №№ 3, 17, 29, ТЗОШ № № 16, 22, 23, 25, ТТЛ.
Проведено ІІ етап обласного конкурсу «Малюнок, вірш, есе, відеоролик» КРІЗЬ ПРИЗМУ ЦІННІСНПИХ ОРІЄНТИРІВ Української Хартії вільної людини» та І етапу обласного конкурсу серед педагогів закладів загальної середньої освіти на кращу розробку уроку на тему: «Система духових і моральних цінностей громадянина на ціннісній моделі УХВЛ»
 На виконання плану заходів з проведення у грудня 2019 року Всеукраїнського тижня права, в Тернопільській міській територіальній громаді розпорядженням міського голови від 08.11.2019р. №272 «Про затвердження плану заходів з проведення у 2019р. в Тернопільській міській територіальній громаді Всеукраїнського тижня права» затверджено відповідні заходи та організовано їх проведення у закладах освіти громади.
13 грудня 2019 року надано допомогу представникам Тернопільського міського відділу Головного управління національної поліції в Тернопільській області щодо організації та проведення Всеукраїнського інтелектуально-розважального конкурсу «Правничі ігри – 2019» в якому взяли участь діти з ТСШ №7, ТЗОШ №4, ТНВК ШПЛ №2, ТЗОШ №19, ТНВК ШЕЛ №9.
З метою підготовки Тернопільською міською радою міжнародної інформації було підготовлено опис міжнародних заходів, які відбувалися в закладах освіти м.Тернополя з долученням фотоматеріалів.

Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, представляв інтереси управління освіти і науки Тернопільської міської ради в судах, здійснював підготовку рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови. Надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя.

Звіт методиста ТКМЦНОІМ Вівчара А.Д. за вересень-грудень 2018 року.

20 серпня 2018 року відбулося засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: «Нові підходи до викладання історії та правознавства в сучасній українській школі». Під час засідання вчителів історії та правознавства було ознайомлено із новими підходами до викладання історії та правознавства, особливостями викладання історії у 5 та 10 тих класах, проектом «Інтерактивні навчальні карти: Історія становлення території України, історія Тернопілля, м.Тернополя».
            11 вересня 2018 року відбулося заняття інтелектуального клубу суспільствознавця на тему: "Використання ігрових технологій під час уроків історії України в 10 класі ("Українська революція 1917-1921 років").
            25 вересня 2018 року в Тернопільській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №28 відбувся міський семінар вчителів історії та правознавства на тему: "Використання можливостей інтерактивних навчальних карт: "Історія становлення території України, історія Тернопілля, м.Тернополя" в освітньому процесі"
            Організаторами заходу виступили Тернопільський комунальний методичний центр науково-освітніх інновацій та моніторингу, MagneticOne Municipal Technologies, ТЗОШ №28.
Перед присутніми виступив автор проекту по створенню інтерактивних навчальних карт: "Історія становлення території України, історія Тернопілля, м.Тернополя" в освітньому процесі" Подобівський Володимир Степанович, який продемонстрував, як можна використовувати інтерактивні навчальні карти, які їх можливості, яким подіям з історії України та рідного краю, зокрема міста Тернополя вони присвячені.
Виступи кандидата історичних наук, доцента Свідерського Юрія Юрійовича та методиста, завідувача відділу методики навчальних предметів та професійного розвитку педагогів ТОКІППО Букавина Івана Ярославовича яскраво продемонстрували, що інтерактивні навчальні карти є сучасним навчальним засобом, який істотно полегшить працю педагога та допоможе учням краще розуміти історичні процеси, що відбувалися на території України, а також сприятиме їх якісній підготовці до ЗНО.
Вчителі не тільки ознайомились з практичними можливостями використання інтерактивних карт, але й висловили власні думки щодо доповнення інтерактивник навчальних карт новою корисною інформацією.
Безумовно варто відмітити, що інтерактивні навчальні карти є сучасним наочним засобом навчання, який принесе користь і учням і вчителям, зробить уроки цікавішими і ефективнішими. Але найбільша їх перевага є в тому, що їх можна постійно доповнювати новими важливими і корисними історичними матеріалами та ідеями.
Безпосередньо ознайомитись із інтерактивними навчальними картами можна на сайті Тернопільського комунального методичного центру за посиланням:http://tkmco.org/metodychnyy-prostir/interaktyvni-navchalni-karty#
9 жовтня 2018 року в актовій залі управлінні освіти та наукиТернопільської міської ради відбулася презентація проекту-переможця «Громадського бюджету-2018» - "Інтерактивні навчальні карти: Історія становлення території України, Історія Тернопілля, м. Тернополя".
Організаторами заходу виступили Тернопільська міська рада,Тернопільський комунальний методичний центр науково-освітніх інновацій та моніторингу, MagneticOne Municipal Technologies.
Головною ідеєю проекту є створення інтуїтивно зрозумілого для широкого кола користувачів освітнього ресурсу, який наочно демонструє довгий, тернистий і насичений історією шлях становлення території нашої держави і, зокрема, Тернопільщини, а також систематизування фактів, дат, імен та подій на одній карті - як найбільш лаконічному для сприйняття засобі навчання.
На презентації проекту побували міський голова Тернополя Сергій Надал, начальник управління освіти і науки міської ради Ольга Похиляк, представники Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу,MagneticOne Municipal Technologies, учителі історії закладів загальної середньої освіти м.Тернополя.
Перед присутніми виступив автор проекту по створенню інтерактивних навчальних карт: "Історія становлення території України, історія Тернопілля, м.Тернополя" в освітньому процесі" Подобівський Володимир Степанович, який продемонстрував, як можна використовувати інтерактивні навчальні карти, які їх можливості, яким подіям з історії України та рідного краю, зокрема міста Тернополя вони присвячені.
            В листопаді-грудні у звязку із створенням Тернопільської міської територіальної громади взяв участь в розробці змін до міської програми розвитку освіти м. Тернополя на 2017-2019 роки».
На виконання обласної програми впровадження Української Хартії вільної людини у навчальних закладах Тернопільської області на 2017-2020 роки (пункт 5.2 Напрямів діяльності та заходи програми), затвердженої рішенням Тернопільської обласної ради від 02.08.2017р. № 693, наказу управління освіти і науки Тернопільської міської ради від 10.05.2018р. № 180 «Про проведення І та ІІ етапів обласного конкурсу інтелектуальних випробувань щодо розкриття духовних і моральних цінностей Української Хартії вільної людини в процесі викладання навчальних предметів» в листопаді 2018 року було проведено І та II етапи Конкурсу (далі Конкурс).
Усього у II (міському) етапі Конкурсу взяло участь  15 педагогічних працівників ЗЗСО міста. Учасниками конкурсу були педагоги ТУГ ім. І.Франка,  ТЗОШ І-ІІІ ступенів № 4, ТЗОШ І-ІІІ ступенів №24, ТЗОШ І-ІІІ ступенів №20,  ТЗОШ І-ІІІ ступенів №26, ТСШ І-ІІІ ступенів  № 3 з поглибленим вивченням іноземних мов, ТСШ І-ІІІ ступенів  №29 з поглибленим вивченням іноземних мов.
15.11.2018р. в Тернопільській класичній гімназії відбувся захід (наскрізна локація) на тему: "Успішна соціалізація сучасної дитини в контексті синергетичної взаємодії учасників освітнього процесу". Метою заходу було вироблення стратегії спільнодії учасників освітньої діяльності для побудови ефективної освітньої траєкторії дитини, готовності до взаємодії з соціумом на засадах партнерства, презумпції талановитості дитини, інтеграції соціально-громадянських та культурологічних компетентностей.
Учасниками заходу стали представники учнівського самоврядування міста Тернополя, бібліотекарі, вчителі громадянської освіти і правознавства та педагоги-організатори.
У м.Тернополі у 2018/2019 навчальному році проводиться XVIІІ Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, що проходить під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!» та присвячений Шевченківським дням (далі - Конкурс) у номінаціях «Література», «Історія України і державотворення». У номінації «Історія України і державотворення» репрезентовано 11 робіт учнів ТТЛ, ТНВК ШК, ТЗОШ №№4, 22, 25, 27, ТСШ №№3, 29.
 Конкурсанти продемонстрували вміння аналізувати історичний матеріал, аргументовано викладати власні міркування, використовувати архівні матеріали, доробки відомих краян: митців, науковців, духовних осіб і громадських діячів. Роботи мають виразне практичне спрямування, оскільки висвітлюють низку маловідомих фактів, зокрема історію становлення храмів, духовних святинь, постатей та пам’яток архітектури.
На виконання наказу управління освіти і науки Тернопільської міської ради від 20.11.2018р. №450 «Про проведення в м.Тернополі у 2018/2019 навчальному році І етапу Всеукраїнського конкурсу пошуково-дослідницьких та науково-краєзнавчих робіт в рамках Всеукраїнської акції «Українська революція: 100 років надії і боротьби» в грудні 2018 року було проведено І етап Конкурсу (далі Конкурс).
Усього у I (міському) етапі Конкурсу взяло участь  17 учнів ЗЗСО міста. Учасниками конкурсу були учні ТНВК ШК, ГК, ТЗОШ №№ 4, 16, 22, ТСШ №№ 3, 7, 29.
5 грудня 2018 року у місті Тернополі відбувся семінар-консультація для вчителів історії та правознавства - учасників проекту "Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність", який реалізує Департамент загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України у партнерстві з IREX (Радою міжнародних наукових дослідень та обмінів), МБФ "Академія української преси" і StopFakeза підтримки Державного департамента США та Міністерства закордонних справ та справ спідружності націй Великої Британії.
 Корисними ідеями та знаннями з педагогами м.Тернополя поділилась Тетяна Іванова.
В листопаді грудні організовано ІІ етапи Всеукраїнських шкільних олімпіад з історії та правознавства.
З 5 по 9 грудня 2016р. забезпечено проведення в знз міста Тернополя «Тижня права».
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, представляв інтереси управління освіти і науки Тернопільської міської ради в судах. Надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя.
Здійснювалась робота по ознайомленню методистів, працівників управління та навчальних закладів із діючим законодавством України та змінами, що вносились до нормативно-правових актів.






Звіт методиста ТКМЦНОІМ Вівчара А.Д. за січень-червень 2018 року.

1 лютого 2018 року на юридичному факультеті Тернопільського національного економічного університету відбувся науково-методичний семінар "Інноваційні підходи до створення креативного простору юридичної освіти". Організаторами семінару виступили юридичний факультет ТНЕУ спільно з Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу. Учасниками заходу стали викладачі юридичного факультету, вчителі правознавства закладів загальної середньої освіти м.Тернополя та Тернопільської області.
Мета семінару-поширення інноваційного досвіду з формування правової культури та правосвідомості учнів, сприяння професійному розвитку вчителів правознавства, прагнення до активної взаємодії науково-педагогічних працівників школи та вищого навчального закладу для створення спільних програм розвитку особистості громадянина України, якому притаманні усвідомлені цінності свободи, прав людини, відповідальність, готовність до компетентної участі у громадському житті.
З вітальним словом перед учасниками семінару виступив декан юридичного факультету Банах Сергій Володимирович. Цікавими і актуальними були виступи: Коваль Оксани Євгеніївни - заступника декана юридичного факультету, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри психології та соціальної роботи ТНЕУ, на тему: "Педагогічна майстерність вчителя як інноваційна технологія підвищення якості освіти"; Кравчука Миколи Володимировича - кандидата юридичних наук, доктора права Українського вільного університету, доцента, завідувача кафедри теорії та історії держави і права та Кравчук Валентини Миколаївни - кандидата юридичних наук, доцента кафедри теорії та історії держави і права ТНЕУ, на тему: "Методика викладання правознавства в школі та її значимість для підготовки майбутнього юриста"; Ухача Василя Зіновійовича - кандидата історичних наук, доцента кафедри теорії та історії держави і права ТНЕУ, на тему: "Сучасна правова шкільна освіта: стан, проблеми, шляхи покращення"; Шевчук Оксани Романівни - кандидата юридичних наук, доцента кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права, на тему: "Міжнародні стандарти прав дитини як база ювенальної юстиції"; Юркевич Ірини Ігорівни - директора юридичної клініки ТНЕУ ""LIBERTA", старшого викладача кафедри кримінального права та процесу, на тему: "Проект організації літньої школи для вступників на базі юридичного факультету ТНЕУ"; Кравчук Наталії Ярославівни - завідувача кафедри міжнародного права, міжнародних відносин та дипломатії, доктора економічних наук, на тему: "Освітні тренди майбутнього"; Москалюк Надії Богданівни - завідувача кафедри економічної безпеки та фінансових розслідувань, кандидата юридичних наук, доцента, на тему: "Роль знань про правову охорону результатів творчої діяльності для шкільної та студентської молоді".
Усі учасники семінару отримала іменні сертифікати, ознайомились з навчально-матеріальною базою юридичного факультету, а також поспілкувались в дружній атмосфері. Семінар продемонстрував, що взаємодія між школами і юридичним факультетом приносить вигоду обидвом сторонам. Це чудовий шанс не лише обміну думками та ідеями, але й можливість партнерства для проведення занять в стінах ВНЗ, адже спілкування з науковцями, магістрами, студентами допоможуть учням здійснити свій вибір в житті, визначити необхідність для себе вищої освіти, подолати невпевненість.
Надзвичайно успішно виступили на ІІІ обласному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії та правознавства команди учнів м.Тернополя: Історія І місце серед учнів 11-тих класів виборов Томчук Євген з Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка; І місце серед учнів 10-тих класів здобула Максимович Катерина з ТЗОШ № 22; ІІ місце серед учнів 11-тих класів виборов Цвик Дмитро із ТСШ № 3; ІІ місце серед учнів 10-тих класів здобула Костюк Віта із ТЗОШ № 14; ІІ місце серед учнів 9-тих класів посіла Турчин Софія з Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка; ІІ місце серед учнів 8-мих класів виборола Зайшла Анастасія представниця ТСШ № 29; ІІІ місце серед учнів 9-тих класів отримав Ковбасюк Віктор із ТСШ № 17. До участі в олімпіаді з історії дітей готували учителі: Краснопольська Р.А. (ТЗОШ № 22); Курилович Г.В. (ТСШ № 3); Кутень О.А., Томашевська Л.А., (ТУГ); Сич Н.І. (ТСШ № 17); Олійник М.Г. (ТЗОШ № 14); Гуменна І.Л. (ТСШ № 29).
Правознавство ІІ місце серед учнів 10-тих класів виборола Дідух Марія з ТСШ № 3; ІІ місце серед учнів 10-тих класів здобула Максимович Катерина з ТЗОШ № 22; ІІІ місце серед учнів 11- тих класів виборола Гнатишин Уляна представниця ТКГ; ІІІ місце серед учнів 9- тих класів виборола Сиротюк Діана представниця ТСШ №7; До участі в олімпіаді з правознавства дітей готували учителі: Морозюк Г.С. (ТСШ № 3); Краснопольська Р.А. (ТЗОШ № 22), Бортняк Н.О. (ТКГ), Кульчицька Т.В. (ТСШ № 7).
26-30 березня 2018 р. у Чернігові відбувся IV етап Всеукраїнської учнівської олімпіди з історії. Томчук Євген, учень 11 класу Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка (вчитель - Томашевська Лариса Анатоліївна) - здобув диплом I ступеня.
15 лютого 2018 року у приміщенні Тернопільського національного економічного університету відбулося відкриття ХІ Всеукраїнський форум «Формула успіху правової держави очима дітей» з міжнародною участю.
З вітальним словом до учасників виступили: заступник міністра юстиції України С.І.Петухов та заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Л.О.Бицюра.
Змістовним на ідеї був захист учасниками проектів. Представники Лубенської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Полтавської області представили проект "Шкільне право" в якому провели сукупне дослідження прав та обов'язків учнів. Учні із Кривого Рогу представили проект "Дитинство без насильства. Формула любові", в якому звернули увагу на проблему жорстокості і насильства над дітьми, здійснення покращення процесу інформування дітей щодо їх участі в правових процесах. Виступи дітей із Запоріжжя (ЗОШ І-ІІІ ст. № 88) та Тернополя (ТНВК "ЗОШ І-ІІІ ст. - правовий ліцей №2), які обрали проект "Дитинство без насилля. Формування правового імунітету" підкреслили важливість мотивації для учнів як важливого чинника, що сприятиме здобуттю правових знань.
Презентації проектів ще раз засвідчили наскільки цікавими є думки та пропозиції дітей, їх бачення ситуації та шляхів її вирішення.
29 березня 2018 року Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу було організовано семінар на тему: "Викладання історії та правознавства через ноосферну парадигму освіти".
Під час семінару учасники обмінялися досвідом із проблем використання інноваційних форм та методів роботи для активізації пізнавальної діяльності  школярів, створення умов для гармонійного розвитку учнів, покращення їх здоров’я.
Обговорили питання особливостей проведення уроків історії та правознавства за допомогою  ноосферної технології. Вчитель історії ТЗОШ №8 Бачинська І.К. поділилася досвідом щодо розвитку критичного мислення школярів за допомогою ігрових технологій. Вчитель основ здоровя ТЗОШ № 16 Смаль О.А. продемонструвала на практиці як використовувати валеохвилинки на уроці. Під час практичної частини учасники навчилися створювати інтерактивні саморобні книжечки для навчання за методом Lapbook.
2 квітня 2018 року в Тернопільському навчально-виховному комплексі "Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого" проведено круглий стіл для заступників директорів з виховної роботи та представників учнівського самоврядування на тему: "Шляхи впровадження Української Хартії вільної людини в освітній процес".
8 травня 2018 року вчителі міста Тернополя забезпечено участь у просвітницькому інтерактивному заході  (з елементами тренінгу) на тему: «Громадянська освіта крізь призму впровадження Української Хартії вільної людини в освітній процес» організованому Тернопільським обласним комунальним інститутом післядипломної педагогічної освіти.
Педагоги вчилися застосовувати в  закладах освіти  систему духовних та моральних цінностей, які пропонує  Українська Хартія вільної людини для формування майбутнього громадянина-патріота.
10 травня 2018 року в актовій залі управління освіти і науки організовано засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: "Саморозвиток та можливості для самореалізації в професійній діяльності вчителя історії та правознавства".
Під час заходу вчителі ознайомились із сучасними вимогами, пріоритетними завданнями самоосвіти педагогів, особистісним потенціалом самоосвіти а також запропонували власне бачення чинників підвищення компетентності педагогів в ситуаціях змін.
17 травня 2018р. у приміщенні Галицького коледжу ім. В.Чорновола відбувся VІІІ Форум шкільних Євроклубів міста Тернополя. У заході, організованому Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу спільно з гімназією «Гармонія» за сприяння Галицького коледжу ім. В.Чорновола, взяли участь 8 шкільних Євроклубів: Євроклуб ТСШ №3 "Eurobridge";
Євроклуб  Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка "Terra Libertas";  Євроклуб ТСШ№29 «Дружба-Friendship»; Євроклуб ТЗОШ № 17 «Eurovita»;  Євроклуб ТЗОШ №25 «Єврознай»; Євроклуб ТЗОШ №10 «Ми європейці»; Євроклуб ТЗОШ №4 «Дружба»; Євроклуб гімназії «Гармонія»  «Разом до Європи».
            Оцінювали презентації: Галина Литвинюк – директор Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу; Тетяна Нюня – методист Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу, Андрій Вівчар – методист Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу.  
Тема цьогорічного форуму: «Україна – Європа: кроки назустріч у спільне майбутнє!». Завдання для євроклубів полягало у демонстрації презентації на європейську тематику. Різноманіття обраних для презентацій тем вражало своєю актуальністю: «Цінності об’єднаної Європи і українського суспільства: порівняльний аспект»; «Здоров’я дітей у Європі: формування, підтримка та розвиток», «Реформа школи. Про що мріють діти (за оповіданнями Я. Бжехви «Академія пана Клякси»); «Матеріальне чи ідеальне»; «Україна – дзеркало полікультурної Європи» (проект) .
            Господарі Форуму учні гімназії «Гармонія» підготували цікаву привітальну програму для учасників дійства. Євроклубівці змогли дізнатися безліч інтересних фактів про європейські держави, а також отримали смачні подарунки та позитивний настрій від яскравої концертної програми. 
Євроклуби учасники Форуму були нагороджені сертифікатами, грамотами управління освіти і науки Тернопільської міської ради та подарунками.
Кращими у номінаціях було визнано:
- у номінації «Здорова Європа» - Євроклуб ТСШ № 29 «Дружба-Friendship»;
- у номінації «Креативна Європа» - Євроклуб Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка "Terra Libertas";
- у номінації «Європа без кордонів» - Євроклуб гімназії «Гармонія»  «Разом до Європи».
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, представляв інтереси управління освіти і науки Тернопільської міської ради в судах. Надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя.
На виконання обласної програми впровадження Української Хартії вільної людини у навчальних закладах Тернопільської області на 2017-2020 роки (пункт 5.2 Напрямків діяльності та заходів програми), затвердженої рішенням Тернопільської обласної ради від 02 серпня 2017 року № 693, наказу управління освіти і науки Тернопільської обласної деравної адміністрації від 07.05.2018р. №116 «Про проведення обласного конкурсу інтелектуальних випробувань щодо розкриття духовних і моральних цінностей у розвитку особистості на прикладах видатних українців чи знакових явищ в українській історії: «Малюнок, вірш, есе, відеоролик» крізь призму ціннісних орієнтирів Української Хартії вільної людини» та з метою формування в дітей та учнівської молоді системи ціннісних орієнтацій, які викладені в Українській Хартії вільної людини, виховання самостійної особистості, відповідальної за власне життя та життя країни, активного члена громадянського суспільства,- підвищення ефективності впровадження духовних і моральних цінностей проведено з 11 травня 2018 року до 27 травня 2018 року І і ІІ етапи обласного конкурсу інтелектуальних випробувань щодо розкриття духовних і моральних цінностей у розвитку особистості на прикладах видатних українців чи знакових явищ в українській історії: «Малюнок, вірш, есе, відеоролик» крізь призму Української Хартії вільної людини» серед учнів 1-11 класів закладів освіти.
Здійснювалась робота по ознайомленню методистів, працівників управління та навчальних закладів із Законом України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII (далі - Закон), що регулює суспільні відносини в процесі реалізації конституційного права людини на освіту, права та обов’язки фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти, а також вносить суттєві зміни до цілої низки законів, які регулюють питання освіти. Закон набрав чинності із 28 вересня 2017 року.

Звіт методиста ТКМЦНОІМ Вівчара А.Д. за вересень-грудень 2017 року.

22 серпня 2017 року відбулося засідання інтерактивної школи сучасного вчителя на тему: «Аспекти впровадження концептуальних напрямків викладання історії та правознавства в сучасній українській школі». Під час засідання вчителів історії та правознавства було ознайомлено із новими підходами до викладання історії та правознавства, особливостями навчальної програми   з історії та новітніми тенденціями у розвитку шкільної історичної освіти. Власними  ідеями про особливості викладання історії у 9 класах поділилась Чернецька І.В., ТЗОШ № 11 та про історичні інтелектуальні ігри на уроках і в позаурочний час Якимчук В.З., ТЗОШ № 10.
                На виконання Постанови Верховної Ради України від 22 грудня 2016 року № 1807-УІІІ “Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2017 році” та на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 19 грудня 2016 р. № 743-од “Про відзначення в області 75-ої річниці утворення Української Повстанської Армії”, наказу управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації від 09.03.2017р. № 89 «Про проведення обласного конкурсу пошукових і науково-дослідницьких робіт щодо вивчення діяльності ОУН і УПА в роки другої світової війни та післявоєнні роки на території Тернопільщини», управління освіти і науки Тернопільської міської ради від 24.03.2017р. № 156 «Про проведення в м.Тернополі І міського етапу обласного конкурсу пошукових і науково-дослідницьких робіт щодо вивчення діяльності ОУН і УПА в роки Другої світової війни та післявоєнні роки на території Тернопільщини», з метою утвердження в свідомості й почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до історичного минулого України шляхом залучення молоді до активної діяльності з вивчення історичної та культурної спадщини, історії рідного краю, у вересні 2017 року було проведено І етап Конкурсу (далі Конкурс).
Усього у I (міському) етапі Конкурсу взяли участь представники 6  ЗНЗ міста. Учасниками конкурсу були учні ТЗОШ №№ 22, 24, 26, ТСШ  № 3, ТКГ, ТТЛ. Дипломом І ступеня нагороджений пошуковий загін учнів 9-Б класу ТЗОШ № 22 Бочкур Назар, Гадомська Діана, Грещук Богдан, Мостова Дарина, Мотика Зоряна, Мотика Тетяна, Хмельницька Анна. Дипломом ІІ ступеня пошуково-експедиційна група Тернопільського технічного ліцею (учні 9 кл.: Вдовін Богдан, Калинюк Богдан, Гнатюк Анастасія, Середа Єлизавета, Шуб’як Наталя, Синявський Олег, Давилець Олексій, Лаховська Катерина), Дипломом ІІІ ступеня Бойчук Петро, учень 9-А класу ТСШ № 3.
31 жовтня 2017 року  в ТНВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-економічний ліцей № 9 імені Іванни Блажкевич" відбувся семінар на тему:"Створення освітніх веб-ресурсів вчителями історії та правознавства". Учасниками заходу, який організували Тернопільський комунальний методичний центр науково-освітніх інновацій та моніторингу спільно з ТНВК "ШЕЛ № 9 ім. І.Блажкевич", були вчителі історії та правознавства з м.Тернополя.
 З вітальним словом до учасників семінару звернувся директор ТНВК "ШЕЛ № 9 ім. І.Блажкевич" Рибак Григорій Володимирович.
Виступив з темою: «Блог як потужний та зручний інструмент для всебічної роботи педагога». Під час виступу звернув увагу на навчальну користь, новизну, творчість, співпрацю та результативність при створенні блогу.
Вчитель історії та правознавства ТСШ № 7, переможець Всеукраїнського конкурсу "Вчитель року - 2015" у номінації правознавство Кульчицька Тетяна Володимирівна під час виступу на тему: "Персональний блог вчителя як засіб для дистанційної роботи з учнями" здійснила демонстрацію власного блогу та ознайомила вчителів з можливостями організації спільної освітньої діяльності педагогів та дітей, використання та розміщення у блозі вправ для учнів.
Вчитель інформатики ТНВК "ШЕЛ № 9 ім. І.Блажкевич Новосад Олександр Віталійович під час проведення практичної частини навчав вчителів як створювати персональні блоги на платформі blogger.com, здійснювати їх змістове наповнення, використовувати додаткові програми для підвищення привабливості матеріалів у блозі.
    Під час семінару педагоги здобули знання щодо порядку створення навчальних та освітніх блогів,  використання їх під час роботи з дітьми.
Організовано ІІ етап олімпіад з історії та правознавства.
            Організовано І етап конкурсу на кращий план-конспект Всеукраїнського уроку «Права дитини». Участь у І етапі взяли педагоги ТЗОШ №№ 11, 14, 20, 22, 24, 25, 26, ТКГ, ТНВК ШК, ТНВК ШПЛ № 2. На ІІ обласному етапі І місце у номінації План-конспект для 5-8 класів посіла Білоус Галина Григорівна , класний керівник 5-Г кл. ТЗОШ № 11.
14 листопада 2017 року в Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти відбулася конференція-семінар на тему «Впровадження Української Хартії вільної людини в освітній процес», на яку були запрошені керівники відділів та управлінь освіти, методичних служб, методисти з виховної роботи, відповідальні за науково-методичний супровід програми впровадження Української Хартії вільної людини в навчальних закладах, представники громадських організацій «Центр Гармонія» та «Гуртом!».
Організаторами заходу виступили управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти, громадська організація «Гуртом!»
Цікавими були виступи представників освітянської спільноти м.Тернополя.  Адже саме освітяни м.Тернополя першими в Україні почали застосовувати в навчально-виховній діяльності Українську Хартію вільної людини. У 2014 році працівники Тернопільського комунального центру науково освітніх інновацій та моніторингу створили методичний посібник по проекту «Живімо за Українською Хартією вільної людини!». На базі Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка, ТСШ № 3, ТЗОШ №№ 2, 4, 18, ТНВК «Школа-ліцей № 13», ТНВК «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого», учнівського парламенту м.Тернополя «Наснага» у 2014 році було запроваджено проект «Живімо за Українською Хартією вільної людини!».
Тому виступи Андрія Вівчара, методиста Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу, Анатолія Крижанівського, директора Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка, Марії Ростоцької, учителя Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 з поглибленим вивченням іноземних мов носили практичний характер, та продемонстрували як можна застосовувати Українську Хартію вільної людини в навчальних закладах.  
            В листопалді-грудні взяв участь в розробці проекту міської програми «Про міську програму впровадження Української Хартії вільної людини в навчальних закладах м.Тернополя на 2018-2020 роки».
З 23 по 24 жовтня 2017 року в Тернополі відбувся І Всеукраїнський з'їзд правових агентів "ЗЕВС". Ініціатором його проведення виступив Тернопільський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-правовий ліцей № 2". Педагогічні працівники ТНВК ШПЛ № 2 розробили проект "ЗЕВС" (Завзяті. Ерудовані. Вольові. Справедливі.) та запросили до участі в ньому дітей з інших населених пунктів України та Польщі.  Ідея проекту полягає в тому, щоб діти вивчали систему правовідносин в своєму населеному пункті та та під час спільних зустрічей обмінювались ідеями щодо свого бачення розвитку правових відносин.
        Під час з'їзду діти з Кривого Рогу, Рівного, Польщі зустрілися з представниками державної влади, місцевого самоврядування, студентами юридичного факультету ТНЕУ, організували дитячий флешмоб "Заради гідності й свободи", провели бесіду за круглим столом з учнями ТНВК ШЕЛ № 2.
У м.Тернополі у 2017/2018 навчальному році проводиться XVIІ Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, що проходить під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!» та присвячений Шевченківським дням (далі - Конкурс) у номінаціях «Література», «Історія України і державотворення». У номінації «Історія  України і державотворення» подано 10 робіт від ТНВК ШК «Патріарха  Й. Сліпого», ТСШ №№ 3, 17, 29, ТЗОШ № № 13, 16, 20, 22, 28, ТНВК ШЕЛ № 9.
 З 5 по 9 грудня 2016р. забезпечено проведення в знз міста Тернополя «Тижня права».
З метою підготовки Тернопільською міською радою заявки в Парламентську Асамблею Ради Європи на отримання Призу Європи було підготовлено інформацію в описовому вигляді щодо міжнародних заходів, які відбувалися в закладах освіти м.Тернополя з долученням фотоматеріалів.
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, представляв інтереси управління освіти і науки Тернопільської міської ради в судах. Надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя.
 Здійснювалась робота по ознайомленню методистів, працівників управління та навчальних закладів із Законом України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII (далі - Закон), що регулює суспільні відносини в процесі реалізації конституційного права людини на освіту, права та обов’язки фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти, а також вносить суттєві зміни до цілої низки законів, які регулюють питання освіти. Закон набрав чинності із 28 вересня 2017 року.





Звіт методиста ТКМЦНОІМ Вівчара А.Д. за січень-травень 2017 року.
Організовано методичний супровід вивчення правознавства та історії.   23 березня 2017 року в Тернопільській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 16 імені Володимира Левицького відбувся міський семінар вчителів історії та правознавства на тему: "Підвищення ефективності сучасних уроків історії та правознавства".
Під час заходу учителі обмінялися досвідом із проблем використання інноваційних форм та методів роботи для підвищення ефективності сучасних уроків історії та правознавства.
        Про основні аспекти сучасного уроку, шляхи підготовки та його значення у процесі самоосвіти розповіла вчитель історії ТСШ № 7 Чорна Г.І. Власним досвідом щодо візуалізації даних на уроках історії та правознавства поділилась учитель історії та правознавства ТЗОШ № 30 Цибульська К.А. Цікавими та корисними були виступ та презентації вчителя історії та правознавства ТНВК ШЕЛ № 9 ім. І.Блажкевич Папроцької С.В. на тему "Формування громадянської позиції учнів на уроках правознавства за допомогою інтерактивних методів навчання".
Під час практичної частини, яку підготувала вчитель історії ТЗОШ № 16 Полянська О.М. учителі не лише застосували на практиці інтерактивні методи роботи на уроці історії але й побачили як це роблять в ТЗОШ № 16.   
26 квітня організовано зустріч вчителів історії та правознавства Тернопільських знз із співавтором посібника для вчителів "Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін" Оксаною Валеріївною Волошенюк.   Під час заходу Оксана Валеріївна ознайомила присутніх із ключовими принципами освіти з медіаграмотності та сучасною літературою і джерелами з питань медіаграмотності, продемонструвала на яких інтернет ресурсах можна їх знайти. Кожен із педагогів отримав підручник для вчителя "Медіаграмотність" сучасних американських медіапедагогів Сінді Шейбе і Фейз Рогоу. За допомогою цього видання вчителі м.Тернополя зможуть навчитися інтегрувати медіаграмотність у різноманітні освітні практики, знайдуть безліч ідей та цікавих моделей занять.
02 березня 2017 року під час обласного семінару методистів з історії та суспільствознавчих дисциплін РМК, ММК, ТКМЦ НОІМ та методичних структур ОТГ "Методичний супровід розвитку творчого потенціалу вчителя: з досвіду роботи Збаразького РМК" відбулась зустріч з відомим істориком, автором численних підручників з історії України Федором Григоровичем Турченком.
1 березня вчителі історії та правознавства Тернопільських загальноосвітніх навчальних закладів мали зустріч із завідувачем відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С.Грушевського доктором історичних наук, професором Віктором Анатолійовичем Брехуненком. Під час заходу відбулась презентація монографії "Братня" навала. Війни Росії проти України ХІІ-ХХІ ст." та розповідь автора про причини, які підштовхнули написати цю працю, своє бачення сучасної ситуації на Сході України.
   01 березня 2017 року представники шкільних євроклубів ТСШ № 29 та ТЗОШ № 19 взяли участь в дискусійному клубі "Чи створить ЄС робочі місця для молоді" в рамках інформаційного проекту Представництва Європейського Союзу в Україні "ЄС - вибір української молоді".  З доповідями перед учасниками заходу виступили: Ірина Яремчук, директор ТО молодіжного центру праці, голова ТОО Всеукраїнської молодіжної ГО "Асоціація трудових об'єднань молоді"; Ірина Струтинська, кандидат економічних наук, доцент кафедри комп'ютерних наук ТНТУ ім. І.Пулюя;  Володимир Гевко, голова Ради підприємців при ТОДА; Ігор Вонс, заступник голови ТОДА.   Учасники євроклубу ТЗОШ № 19 у виступі зазначили, що захід допоміг їм зрозуміти, які професії будуть актуальними в нашій області в наступні роки і що їх бажанням є працювати тут в Тернополі.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 30.12.20016  №1699 затверджено склад експертів для здійснення експертизи електронних версій кожного проекту підручника, поданого на конкурсний відбір проектів підручників для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно до зазначеного наказу став експертом та здійснив експертизу електронної  версії  проекту  підручника: «Основи правознавства» підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладі  (автор Ратушняк С.П.).
21 березня взяв участь в українсько-чеському семінарі «Усна історія як метод і джерело», 13 квітня взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Еволюція національного світобачення українців на зламі тисячоліть», приуроченій до 50-річчя від утворення і діяльності Світового Конгресу Українців та секційному засіданні у вигляді науково-методичного семінару із  питань реалізації проектної діяльності в контексті проголошення 2017 року Роком Української Повстанської Армії у Тернопільській області, Концепції національно-патріотичного виховання, 25 квітня у  регіональній науково-практичній конференції  «Тернопіль і Тернопільщина в особах, подіях, документах».
30 січня 2017 року учителями та учнями Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 19 організовано конференцію присвячену 99-тій річниці героїчного бою під Крутами на тему: "На п'єдесталі вічності". Перед учнями виступили Кіцак Володимир Миронович, кандидат історичних наук, доцент кафедри ТНПУ  та Вітвіцький Олег Іванович, український педагог, публіцист, історик, громадський діяч.
Надзвичайно вдало виступили на ІІІ обласному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії та правознавства команди учнів м.Тернополя: Історія:
 І м. 10 кл. - Томчук Євген (ТУГ); І м. 8 кл. - Турчин Софія (ТУГ); ІІ м. 9 кл. - Турківська Вікторія (ТСШ № 5); ІІІ м. 11 кл. - Ваврик Роман (ТУГ);
 ІІІ м. 10 кл. - Цвик Дмитро (ТСШ № 3); ІІІ м. 9 кл. - Клизуб Павло (ТСШ № 3).
          До участі в олімпіаді з історії дітей готували учителі: Коваль С.В. (ТСШ № 5); Курилович Г.В. (ТСШ № 3); Кутень О.А., Томашевська Л.А., (ТУГ).
Правознавство:  І м. 9 кл. - Савка Олеся з ТСШ № 3; ІІ м. 11 кл. - Федик Наталія з ТЗОШ № 19; ІІ м. 10 кл. - Головецька Софія із ТНВК ШЕЛ № 9 ;  До участі в олімпіаді з правознавства дітей готували учителі: Морозюк Г.С. (ТСШ № 3); Чорба К.О. (ТЗОШ № 19), Папроцька С.В.(ТНВК ШЕЛ № 9).
На ІV Всеукраїнському рівні диплом першого ступеня здобув Томчук Євген (ТУГ).
17 травня 2017р. у приміщенні Тернопільської класичної гімназії відбувся VІІ Форум шкільних Євроклубів міста Тернополя. У заході, організованому ТКМЦНОІМ спільно з Тернопільською класичною гімназією за сприяння Тернопільської міської ради, взяли участь 9 шкільних Євроклубів: "Eurobridge" ТСШ №3;    "Terra Libertas" ТУГ;  «Дружба-Friendship» ТСШ№29; «Eurovita» ТЗОШ № 17;  «Єврознай» ТЗОШ №25; «Серце Європи» ТКГ; «Ми європейці» ТЗОШ №10; «Дружба» ТЗОШ №4;  «Разом до Європи» гімназія «Гармонія».
Тема цьогорічного Форуму: «Україна – Європа: рівність, толерантність, діалог». Євроклуби обрали для виступу наступні теми: “Болонський процес” та можливість отримання освіти в країнах Євросоюзу; проблеми міжнаціональної та міжрелігійної толерантності в сучасній Україні та Європі; історія та сучасний стан взаємовідносин України з європейськими сусідами (Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина тощо); європейські демократичні цінності та сучасна Україна; європейська інтеграція та проблеми українських гастарбайтерів.
       Серед запрошених гостей були: Ольга Похиляк – начальник управління освіти і науки Тернопільської міської ради; Анета Желінська – уповноважена Вроцлавського економічного університету по співпраці з ТНЕУ та ТНТУ;  Микола Николин - керівник науково-дослідної лабораторії якості навчання та обдарованої дитини.
            Євроклуби учасники Форуму були нагороджені сертифікатами, грамотами управління освіти і науки та подарунками від Тернопільської міської ради.
Кращими у номінаціях було визнано: у номінації «Євроцінності в освіті» - Євроклуб ТЗОШ №4 «Дружба»; у номінації «Креативний погляд на Європу» - Євроклуб Тернопільскої класичної гімназії «Серце Європи»;  у номінації «Інтеграція в Європу» - Євроклуб ТЗОШ №10 «Ми європейці».              Право приймати наступний отримав євроклуб "Ми європейці»
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя.
ТНВК ШПЛ № 2, на чолі директора Іванюк І.В., була запрошена у Польщу в село Ключе, де 05.06.2017 року було укладено договір про реалізацію спільних культурно-освітніх заходів із школою ім. Іоана Павла ІІ, директором якої є Марта Дзюра. Також, польська школа ім. Іоана Павла ІІ була залучена до проекту "ЗЕВС"(завзяті, ерудовані, вольові, справедливі), від ШПЛ № 2 представники польської школи  отримали сертифікат.
ТСШ № 3 започаткувала контакти з гімназією ГУО №4 із м. Брест. Делегація вчителів Дідик О.В. і Васько О.І. відвідали м. Брест із дружнім візитом з 16.02. по 18.02.2017р. В рамках візиту було підписано договір про співпрацю між навчальними закладами.
Команда Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №28 була відібрана і запрошена до участі у Всеукраїнській програмі освіти для демократичного громадянства “Демократична школа". Програму реалізовує норвезька неурядова організація Європейський Центр ім. Вергеланда у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Радою Європи з метою підтримати системні реформи у сфері середньої освіти в Україні. Програма спрямована на поглиблення культури демократії через демократичні зміни у школі. 20-23 лютого 2017 року на території етнографічного комплексу «Українське село» (с. Бузова, Київська обл.) відбувся інтенсивний 4-денний тренінг з демократичного розвитку школи. Далі з кожною шкільною командою працюватимуть тренери Програми, які допоможуть оцінити ситуацію в навчальному закладі, скласти план дій для розвитку демократичної культури в школі, підтримуватимуть реалізацію шкільних проектів та сприятимуть обміну досвідом між школами-учасницями Програми.и. Домовились про програму обміну між учнями.

03 лютого 2017 року між управлінням освіти і науки, ТЗОШ № 24 та об’єднанням шкіл в Громадці (Республіка Польща) підписано договір про співпрацю. З 24.03 по 31.03 відбулась поїздка учнів та педагогів ТЗОШ № 24 в м.Громадка.
Євроклуб гімназії «Гармонія» «Разом до Європи» брав участь в проектах в рамках eTwinning, GoGlobal. Євроклуб ТСШ №29 «Дружба» взяв участь в проекті Європейського союзу E Tweening Plus.
Євроклуб ТЗОШ № 4 «Дружба» взяв участь у міжнародному флешмобі «Global Shevchenkо» (09-10 березня 2017 р.).
Делегація вчителів та учнів ТЗОШ № 19, які стали переможцями відкритого Західноукраїнського інтелектуального турніру «Natus vincere» на кубок ректора ТНЕУ в якості винагороди відвідали «Європейські Дні студентської культури», якіідбулися 6-10 травня 2017року в м. Стальова Воля (Республіка Польща).
Народний театр танцю «Посмішка» ЦТДЮ запланував поїздку на І Міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв «PEARL FEST» м.Болгарія, яка відбудеться з 19 по 27.06.2017 року.


Звіт методиста ТКМЦНОІМ Вівчара А.Д. за січень-травень 2016 року.
Організовано методичний супровід вивчення правознавства та історії. 31 березня 2016 року на базі Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 13 відбувся міський семінар вчителів правознавства на тему: "Удосконалення навчально-виховного процессу на уроках правознавства шляхом впровадження інновацій".
            Мета заходу – обмін досвідом із проблем використання інноваційних форм та методів роботи для активізації пізнавальної діяльності школярів.
Під час семінару було розглянуто наступні питання: викладання правознавства через ноосферну парадигму освіти; формування громадянської компетентності на уроках правознавства через інноваційні технології; впровадження інтерактивних технологій на уроках правознавства.
            З 12 по 14 січня 2016 року департамент загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України спільно з Міжнародним благодійним фондом «Академія української преси» за підтримки програми «Матра» Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів проведено у Тернополі семінар «Практична медіаграмотність для викладачів cуспільних дисциплін». Організовано участь в семінарі учителів м.Тернополя.
На відкритті семінару в конференц-залі готелю «Тернопіль» перед присутніми вчителями історії, головами районних методичних об’єднань учителів суспільних дисциплін Тернопільщини виступили головний спеціаліст департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Раїса Євтушенко, директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації Ольга Хома, заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, менеджер медіаосвітніх програм Академії української преси, провідний мистецтвознавець Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України Оксана Волошенюк. Ними акцентувалася увага на зростаючому значенні медіаосвіти та медіаграмотності в сучасному світі. Саме тепер, в умовах агресії Росії проти України (у тому числі й інформаційно-пропагандистської), важливим завданням вчителів суспільних дисциплін є навчити учнів життєво необхідним механізмам критичного мислення, вмінням знаходження та фільтрування необхідної інформації, відокремлення достовірних фактів від прихованої пропаганди, спроб маніпулювання свідомістю людей.
Про сучасне розуміння таких понять як «медіа», «медіаосвіта» та «медіа грамотність» розповіла Оксана Волошенюк. Кандидат педагогічних наук, викладач кафедри методики викладання навчальних предметів і освітнього менеджменту Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти Оксана Городецька пояснила, чому медіаграмотність вважається сьогодні життєво необхідною навичкою. Із станом медіаосвіти на Тернопільщині ознайомила кандидат філологічних наук, доцент кафедри журналістики Тернопільськго НПУ імені. В. Гнатюка Наталя Дащенко. Кандидат педагогічних наук Тамара Бакка та кандидат історичних наук Тетяна Мелащенко з НПУ ім. М. Драгоманова окреслили завдання, цілі та особливості методики використання посібника «Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін», організували з вчителями історії спільну роботу над матеріалами посібника. Фахівці з медіаосвіти ділилися з учасниками семінару досвідом інтегрованого викладання медіаграмотності на уроках суспільних дисциплін. Були презентовані навчальний модуль «Як створити сучасну шкільну газету» та перша українська медіаосвітня онлайн-гра «Медіазнайко».
Участь у семінарі взяли вчителі загальноосвітніх навчальних закладів міста Тернополя, зокрема Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка, ТНВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-правовий ліцей №2", ТЗОШ №№ 10, 11, 18, 22, 27,ТСШ №№ 3, 5, 7, 29.
Під час семінару проводитиметься пілотування окремих розділів посібника «Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін» в Тернопільському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - правовий ліцей №2» Тернопільської міської ради, а також обговорення результатів пілотування, круглий стіл-рефлексія щодо змісту посібника за участю вчителів історії та авторів посібника.
Семінар є надзвичайно корисним, адже відкрив для педагогів багато нового. Зокрема, навчив новим способам критичного оцінювання інформації: яким джерелам в Інтернеті варто довіряти; як не спокуситися на підроблену «інформацію»; перевірити, чи є справжніми фото чи відеоматеріали. Співпраця з медіаекспертами продовжуватиметься й надалі.
 24-25 січня 2016р. учитель історії ТЗОШ № 11 Чернецька І.В. взяла участь у фіналі обласного туру всеукраїнського конкуру «Учитель року - 2016». Інна Вільямівна представила журі індивідуальний блог, самостійно підготовлений освітній проект, моделювала власні уроки, виконувала фахову контрольну роботу. Чернецька І.В. стала переможцем обласного етапу конкурсу у номінації «Історія» і гідно представила  наше місто у фіналі конкурсу в м.Чернігові.
11 лютого 2016 року в приміщенні Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 29 відбувся фінал четвертої альтернативної гуманітарної олімпіади "Ми можемо стати героями". Переможцем четвертої міської альтернативної гуманітарної олімпіади "Ми можемо стати героями" став учень Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 7 Юрій Цуп. Юрій запровадив нову традицію олімпіади - говорити підсумкове подячне слово. Яна Коваль,  учениця Тернопільської класичної гімназії проявила виняткову волю у прагненні "стати героєм" на всіх етапах тієї ж олімпіади в суперництві саме з чемпіоном.
З 18 по 19 лютого 2016 року на базі Тернопільських загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 4, Тернопільських спеціалізованих шкіл І-ІІІ ст. №№ 3, 7 з поглибленим вивченням іноземних мов Тернопільської міської ради відбувся Всеукраїнський семінар у рамках Школи педагогічної майстерності «Педагогічний стартап», під час проведення семінару відбулося проведення майстер-класів учителів – переможців всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2015» Кульчицької Т.М. та Кізілової Г.О. 
Взяв участь в роботі ІХ Всеукраїнського форуму «Формула успіху правової держави очима дітей», який проходив з 3 по 5 березня 2016 року в м.Тернополі.      
Форум відбувався під патронатом міського голови С.Надала та за підтримки Міністерства освіти і науки України, Інституту проблем виховання НАПН України, Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, Департаменту освіти і науки ТОДА, Управління освіти і науки Тернопільської міської ради, ТНВК ШПЛ №2, Тернопільської обласної дитячої громадської організації «Голос дитини». Цьогорічний Форум був присвячений 60-річниці Тернопільської школи № 2 та створенню на її базі правового ліцею.
            3 березня 2016 року у Тернопільському обласному драматичному театрі відбулося урочисте відкриття форуму. Учасниками форуму стали 17 команд з різних областей України. Місто Тернопіль представляли 5 команд: Тернопільська Українська гімназія ім. І. Франка, Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18, Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №28, ТНВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-правовий ліцей №2».
4 березня в конференцзалі Тернопільського національного економічного університету учасники представили власні проекти на важливі теми сучасного суспільства, а саме:
-         Україна понад усе.
-         Рівність заради демократії. Національна толерантність, проблеми міграції.
-         Програма формування громадянської совісті: патріоти, волонтери, активісти.
-         Шляхи підвищення медіаграмотності.
-         Просоціальна позиція особистості сьогодні, завтра, вчора.
Форум вже вкотре відбувся завдяки творчій ідеї Іванюк Інни Володимирівни – директора ТЗОШ № 2 та злагодженій роботі колективу навчального закладу. 
17 по 19 березня 2016р. у м. Києві  відбулася VII Міжнародна виставка-конкурс «Сучасні заклади освіти – 2016» і ІІІ Міжнародна виставка закордонних навчальних закладів «World Edu». Робота ТСШ № 7 була відзначена срібною медаллю  у номінації: «Міжнародна співпраця як невідємна складова інноваційного розвитку національної освіти та науки».
         Відповідно до перспективного плану вивчення організаційно-педагогічного та методичного забезпечення предметів інваріантної частини навчального плану на 2012-2017 роки, затвердженого рішенням колегії управління освіти і науки від 26.12.2011 року протокол № 6, річного плану роботи на 2016 рік, на виконання наказів управління освіти і науки Тернопільської міської ради від 07.09.2015 року № 372 «Про здійснення державного інспектування за діяльністю навчальних закладів м. Тернополя у 2015/2016 навчальному році» та від 18.03.2016р. № 129 «Про вивчення стану викладання та рівня навчальних досягнень учнів з історії і правознавства у загальноосвітніх навчальних закладах м. Тернополя», з метою якісного вивчення стану викладання історії та правознавства, визначення рівня навчальних досягнень учнів 9-11-х класів їх відповідності Державному стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 року № 24 у терміни з 05.04 по 18.04.2016 року проведено вивчення стану викладання та навчальних досягнень учнів 9, 11-х класів з історії та правознавства у загальноосвітніх навчальних закладах.
            В рамках проведення Освітнього ярмарку, що відбувався в м.Тернополі з 22 по 24 квітня 2016 року та був організований Генеральним Консульством Республіки Польща в Луцьку  організовано зустріч учнів та вчителів ТСШ № 3, ТЗОШ № 4, ТТЛ, Галицького коледжу ім.. В.Чорновола з представниками вищих навчальних закладів Республіки Польща.
            Залучено вчителів історії та правознавства до участі в навчальному тренінгу для вчителів щодо впровадження в навчальних закладах освіти навчального курсу  «Кроки до порозуміння» та круглого столу з актуальних проблем навчання історії за участю Пометун Олени Іванівни, члена-кореспондента НАПН України, доктора педагогічних наук, професора, завідувача лабораторії суспільствознавчої освіти Інституту педагогіки НАПН України. Дані заходи пройшли 5-6 травня 2016 року на базі ТЗОШ № 24.          
18 травня 2016р. у приміщенні Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 29 з поглибленим вивченням іноземних мов відбувся VІ Форум шкільних Євроклубів міста Тернополя. У заході, організованому управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради спільно з Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу за сприяння Тернопільської міської ради, взяли участь 9 шкільних Євроклубів:
1. Євроклуб ТСШ №3 "Eurobridge";
2. Євроклуб  Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка "Terra Libertas";
3. Євроклуб ТСШ№29 «Дружба-Friendship»;
4. Євроклуб ТЗОШ № 19 «EuroYouth 19»;
5. Євроклуб ТЗОШ №25 «Єврознай»;
6. Євроклуб Тернопільскої класичної гімназії «Серце Європи»;
7. Євроклуб ТСШ № 7 «Промінь»;
8. Євроклуб ТСШ № 17 «Eurovita»;
9. Євроклуб ТЗОШ № 10 «Ми – європейці».
            Серед запрошених почесних гостей, які оцінювали презентації були: Микола Николин  - керівник науково-дослідної лабораторії якості навчання та обдарованої дитини, Олена Кізьякова – представник обласної бібліотеки для молоді.      Тема цьогорічного форуму: «Українській молоді – європейські цінності». Завдання для євроклубів полягало у створенні емблеми та девізу мережі шкільних євро клубів м.Тернополя, демонстрації презентації про молодіжні проблеми, які слід подолати для досягнення європейських цінностей.
Господарі Форуму учні Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 29 зпоглибленим вивченням іноземних мов забезпечили комфортне перебування учасників Форуму в актовій залі закладу та підготували цікаву привітальну програму для учасників дійства. Євроклубівці під час виступів учасників змогли дізнатися безліч цікавих фактів про проблеми, які найбільше непокоять молодь в Україні, досвід європейських держав з їх вирішення. 
Зокрема Євроклуб ТЗОШ № 25 «Єврознай» презентував проект про молодіжні проблеми в Україні та шляхи їх усунення. Євроклубівці опрацювали інформацію, щодо молодіжної політики в Україні та Німеччині, запропонували шляхи вирішення проблеми безробіття молодого покоління, як однієї з найактуальніших та найважливіших в нашій державі, запозичивши методи її вирішення в Німеччини. 
Представники євроклубу Тернопільської класичної гімназії «Серце Європи» звернули увагу на економічну ситуацію в Україні та необхідність освітніх реформ, євроклубу ТСШ № 7 «Промінь» зазначили, що важливим для молоді є забезпеченість роботою та здатність знаходити себе, бути духовними, євроклубу ТСШ № 17 «Eurovita» наголосили, що потрібно поглиблювати співпрацю з європейськими однолітками. Євроклубівці з Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка у презентації «Барвиста Європа» продемонстрували значення волонтерства, добра та милосердя у наш час. Дослідження на тему: «Реалізація європейських цінностей у країнах Європи» проведено учасниками євро клубу ТЗОШ № 10 «Ми європейці».
Оригінальні емблеми та девізи мережі шкільних євроклубів м.Тернополя презентували євроклуби   ТСШ №3 "Eurobridge",  ТСШ №29 «Дружба-Friendship», ТЗОШ № 19 «EuroYouth 19».
Кожен з виступів презентованих євроклубами був неповторним, актуальним, важливим,  ідеї такими які здатні реалізовувати шкільні євроклуби міста Тернополя.   
  Цьогорічний форум продемонстрував те, що молодь має креативні, цікаві та перспективні для втілення в життя ідеї. 
Євроклуби учасники Форуму були нагороджені сертифікатами та подарунками від Тернопільської міської ради.
Кращими у номінаціях було визнано:
-  у номінації  «Найоригінальніший девіз мережі шкільних євроклубів» - Євроклуб ТСШ № 29 «Дружба-Friendship»;
у номінації «Європа - це ми» - Євроклуб ТЗОШ № 10 «Ми - європейці»;
у номінації «Найкреативніша емблема мережі шкільних  євроклубів» - Євроклуб ТСШ №3 "Eurobridge";
у номінації «На  шляху до  європейських цінностей» - Євроклуб ТЗОШ № 19 «EuroYouth 19».
Честі приймати VII Форум шкільних євроклубів м.Тернополя був удостоєний євроклуб Тернопільської класичної гімназії «Серце Європи».
Спільно з громадською організацією "Молодіжний центр розвитку "Міст" та Управлінням освіти і науки ТМР з метою розвитку культури прав людини, поширенню інформації про права людини, мотивації педагогічних працівників до навчання правам людини, проведено Конкурс учнівських есе на тему "Права дитини в моїй країні".
У Конкурсі взяли участь учні старших класів загальноосвітніх навчальних закладів м.Тернополя.
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя.

Звіт за 2015 рік
Організовано методичний супровід вивчення правознавства. 16 квітня 2015 року на базі ТНВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-економічний ліцей № 9 ім. Іванни Блажкевич" відбувся міський семінар вчителів правознавства на тему: "Використання засобів інформаційно-комунікаційних технологій на уроках правознавства".
            Метою заходу було теоретично обґрунтувати та визначити оптимальні форми, методи та способи взаємодії вчителя та учня у процесі застосування ІКТ на уроках правознавства.  Розробити методику організації процесу навчання правознавства з використанням ІКТ.
Під час семінару було розглянуто наступні питання: організація роботи із застосування ІКТ у навчально-виховному процесі;  формування життєвих компетенцій учнів на уроках правознавства за допомогою використання інформаційно-комунікаційних технологій; використання продуктів MS Office на уроках правознавства; форми і методи роботи соціального педагога в системі ІКТ на уроках правознавства.
15-16 січня 2015р. учитель правознавства ТСШ № 7 Кульчицька Т.В. взяла участь у фіналі обласного туру всеукраїнського конкуру «Учитель року - 2015». Тетяна Володимирівна представила журі індивідуальний блог, самостійно підготовлені освітні проекти, моделювала власні та аналізувала запропоновані відеоуроки. виконувала фахові контрольні роботи. Кульчикька Т.В. стала переможцем обласного етапу конкурсу у номінації «Правознавтво» і виборола право змагатися у фіналі конкурсу в м.Києві.
Відповідно до листа Посольства Федеративної Республіки Німеччина організовано відвідання учнями знз пересувної виставки німецького наукового Товариства ім. Макса Планка «Картини зі світу науки», що проходила з 27 лютого по 27 березня 2015 року в приміщенні Українського дому «Перемога».
В Україні цю виставку організовано за сприяння Федерального міністерства освіти і наукових досліджень. Учні знз м.Тернополя відвідали виставку яка складалась з 50 великоформатних зображень з різних галузей досліджень, що були надані науковцями Товариства ім. Макса Планка.
Взяв участь в роботі VIII Всеукраїнського форуму «Формула успіху правової держави очима дітей» з міжнародною участю, який відбувався в актовій залі ТНЕУ 26 лютого 2015 року. Учасниками Форуму стали школярі із Києва, Житомира, Кривого Рогу, Луцька, Рівного, Хмельницького, Івано-Франківська, Черкас, Дніпропетровська, Херсона, Одеси, Вінниці, Фастова, Артемівська, Тернополя.
 Тернопіль представляли учасники із шести ЗНЗ. Серед них ТЗОШ №№ 2, 18, 28, ТНВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – економічний ліцей № 9», Тернопільська Українська гімназія ім. І.Франка, ТНВК «Школа-ліцей № 6 ім. Н.Яремчука».
            Діти запропонувати своє бачення вирішення надзвичайно актуальних проблем сьогодення. Учасники шукали шляхи вдосконалення безпеки життя нації, подолання ксенофобії як негативного суспільного явища. Значна частина виступаючих звернула увагу на значення толерантності у повсякденному житті. Діти в ході роботи Форуму запропонували свій варіант кодексу національної толерантності.
            Участь у заході представників Міністерства освіти і науки України, обласної та міської влади, обласного департаменту освіти і науки свідчить, що захід є важливим на рівні України. Для дорослих є цінними думки дітей щодо подальшого розвитку України, як демократичної, правової держави.
            Форум вже вкотре відбувся завдяки творчій ідеї Іванюк Інни Володимирівни – директора ТЗОШ № 2 та злагодженій роботі колективу навчального закладу. 
12-14 березня 2015 року в Київському Палаці дітей та юнацтва відбулася головна подія освітньої галузі - Шоста Міжнародна виставка «Сучасні заклади освіти – 2015». ТКМЦНОІМ завдяки матеріалам з діяльності євроклубів м.Тернополя, які були подані євроклубами ТСШ №29; Тернопільської Української гімназії  імені  І. Франка; Тернопільської класичної гімназії; ТЗОШ № 19; ТНВК «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого»; ТСШ №3; ТСШ №7; ТСШ №5; ТЗОШ №27; ТЗОШ №25 вдалося підготувати роботу на тему: «Мережа євроклубів міста Тернополя: міст єднання між Україною і Європою» (з досвіду роботи євроклубів загальноосвітніх закладів міста Тернополя, Тернопільського комунального методичного центру науково – освітніх інновацій та моніторингу). Робота була відзначена бронзовою  медаллю  у номінації: «Створення мережі євроклубів як механізму інтеграції до європейського освітнього простору».
        Забезпечено дієвий методичний супровід у роботі з обдарованими дітьми 15 березня 2015 року на базі ТНВК «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого» відбувся ІІ етап Всеукраїнської олімпіади з правознавства для учнів 11 класів. В олімпіаді взяли участь 28 учнів.
На виконання спільного наказу управління освіти і науки Тернопільської міської ради, служби у справах неповнолітніх та дітей Тернопільської міської ради, Тернопільського міського управління юстиції від 15.01.2015 року №№ 5, 3, 10/8 «Про проведення огляду-конкурсу на кращу організацію правової освіти та виховання у загальноосвітніх навчальних закладах міста Тернополя» міською комісією огляду-конкурсу на кращу організацію правової освіти та виховання у загальноосвітніх навчальних закладах розглянуто матеріали, представлені загальноосвітніми навчальними закладами м. Тернополя. В огляді-конкурсі взяли участь 9 загальноосвітніх навчальних закладів міста.
            Аналіз поданих на конкурс матеріалів свідчить про певне зростання ефективності роботи педагогічних колективів по виконанню завдань правової освіти учнівської молоді та батьківської громадськості. Системністю дій,  впровадженням інноваційних інформаційно-просвітницьких форм роботи, відображенням спільної роботи школи,  державних та громадських організацій відзначаються ТЗОШ №№ 2, 19, 22, 27, ТСШ № 7 та інші.
            Згідно підсумкового протоколу переможцями конкурсу визнано: І місце – ТЗОШ № 2;  ІІ  місце – ТЗОШ № 19; ТЗОШ № 22; ІІІ місце  - ТСШ № 7; ТЗОШ № 27.           
15 квітня 2015 року  у приміщенні Тернопільської Української гімназії ім.І.Франка спільно з І.Коваликом та Д.Вакуленком організовано першу регіональну науково-практичну конференцію «Живімо за Українською Хартією вільної людини!», метою якої став пошук та напрацювання цілісного системного бачення основ цінностей відкритого суспільства для формування особистості громадянина України, застосовуючи Українську Хартію вільної людини в сучасній освіті.
            Предметом обговорення учасників конференції стали питання:
-          основні світоглядні цінності українського суспільства через бачення Української Хартії вільної людини;
-          духовні цінності українського громадянина і Українська Хартія вільної людини;
-          особливості застосування змісту Української Хартії вільної людини в навчальному процесі при формуванні молодого українця в системі сучасної освіти;
-          громадська, політична та конфесійна складові у формуванні сучасного українця.
      Участь у науково-практичній конференції взяли відомі науковці, громадські та релігійні діячі. Особливо вразили слухачів виступи М.Мариновича, співавтора Української Хартії вільної людини, проректора Українського католицького університету, В.Веряскіна доктора богослов'я з м.Сімферополя, О.Германа громадського діяча та М.Николина заступника директора ТКМЦНОІМ. 
20 травня 2015 року, о 10.00 год., у приміщенні Тернопільської Української гімназії ім.І.Франка відбувся науково-практичний круглий стіл «Живімо за Українською Хартією вільної людини!», метою якого є пошук та напрацювання цілісного системного бачення основ цінностей відкритого суспільства для формування особистості громадянина України, застосовуючи Українську Хартію вільної людини в сучасній освіті.
            Предметом обговорення учасників круглого столу стали питання:
-          систематизація  виховничих засад  для формування особистості громадян у період сучасного Відродження Української нації через призму Української Хартії вільної людини;      
-          обмін досвідом популяризації  та застосування  Української Хартії вільної людини для формування українця – громадянина і побудови успішної громади села, селища, міста.
У заході взяли участь науковці, громадські та релігійні діячі Тернопільщини, керівники загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів м.Тернополя та їх заступники. Перед учасниками заходу виступили Ігор Юхновський – Герой України, академік НАН України, співавтор Української Хартії вільної людини, Олег Герман – громадський діяч, отець Володимир Демчук, Микола Николин  - керівник науково-дослідної лабораторії якості навчання та обдарованої дитини, Марія Нова – заступник директора Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка.
      Учасники круглого столу обговорили проект Меморандуму та можливості використання Української хартії вільної людини в навчально-виховному процесі у ЗНЗ м.Тернополя.
19 травня 2015р. у приміщенні Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка проведено V Форум шкільних Євроклубів міста Тернополя. У заході, організованому управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради спільно з Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу за сприяння Тернопільської міської ради, взяли участь 6 шкільних Євроклубів: Євроклуб ТСШ №3 "Eurobridge"; Євроклуб  Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка "Terra Libertas"; Євроклуб ТСШ №29 «Дружба-Friendship»;  Євроклуб ТЗОШ № 19 «EuroYouth 19; Євроклуб ТЗОШ №25 «Єврознай»; Євроклуб Тернопільскої класичної гімназії «Серце Європи».
            Серед запрошених почесних гостей, які оцінювали презентації були: Микола Николин  - керівник науково-дослідної лабораторії якості навчання та обдарованої дитини, Тетяна Нюня – методист ТКМЦНОІМ, Анна Бістріченко – студентка з м. Ліль (Франція), яка проходить стажування в Тернопільській міській раді.           Тема цьогорічного форуму: «Час європейських ідей!». Завдання для євроклубів полягало у демонстрації презентації проекту на європейську тематику. Різноманіття обраних для презентацій проектів вражало: «Євроквест», «Європа очима вільної людини», «Сходинки до Європи», «Тернопіль місто велосипедів», «Міграція в Україні та Європі», «Переклад онлайн курсів», «Музей інформаційних технологій».
            Господарі Форуму учні Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка підготували цікаву привітальну програму для учасників дійства. Євроклубівці змогли дізнатися безліч інтересних фактів про європейські держави. 
            Кожен з проектів презентованих євроклубами був неповторним, актуальним, важливим  і таким який здатні реалізовувати шкільні євроклуби міста Тернополя.   
  Цьогорічний форум продемонстрував те, що молодь має креативні, цікаві та перспективні для втілення в життя ідеї. 
Євроклуби учасники Форуму були нагороджені сертифікатами та подарунками від Тернопільської міської ради. Кращими у номінаціях було визнано:      -    у номінації «Європейський квартал твоїх можливостей» - Євроклуб ТСШ № 29 «Дружба-Friendship»;     -   у номінації «Найкреативніша ідея євровибору» - Євроклуб ТЗОШ №25 «Єврознай»; - у номінації «Європа без кордонів» - Євроклуб Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка "Terra Libertas".
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя. 


Організовано методичний супровід вивчення правознавства. На серпневій методичній комісії вчителів правознавства на тему: “Врахування нових конституційно-правових реалій при вивченні правознавства  розглядалися питання врахування нових конституційно-правових реалій при вивчення правознавства у 2014-2015 навчальному році та особливості конституційних змін започаткованих Президентом України та викладених в Президентському проекті змін до Конституції України.
Підготовлено на вересневу колегію управління освіти і науки довідку про правову освіту в загальноосвітніх навчальних закладах міста у 2013-2014 н.р. та проект рішення.
Забезпечено дієвий методичний супровід у роботі з обдарованими дітьми з 10 по 14 жовтня 2014 року під час фінального етапу ХІІ Всеукраїнського турніру юних правознавців у м.Тернополі. Місто Тернопіль представляли збірна команда Тернопільської Української гімназії ім. І.Франка «Корс», керівник команди Мельник Г.Ф. та збірна команда Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 «Консул», керівник команди Ящишин Г.З.  Переможцями стали 9 команд, серед яких – учнівський колектив ТЗОШ № 2 (вибороли диплом ІІІ ступеня).
6 жовтня 2014 року у Тернопільській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 20 організовано круглий стіл «Я і закон» для учнів 9-11 класів.
7 жовтня 2014 року у приміщенні ТЗОШ № 4 проведено семінар на тему "Як знайти спонсора?". Учасниками заходу стали представники Тернопільського учнівського парламенту "Наснага". Семінар було організовано Товариством охорони прав і гідності учнів "Фортеця" спільно з  Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу.
      Захід допоміг учасникам зрозуміти чому спонсор може бути зацікавленим у наданні коштів на суспільну діяльність, що для нього є важливим, про що треба пам'ятати, звертаючись до нього за фінансовими засобами.
23 жовтня 2014 року у ТЗОШ № 18 відбулося свято під назвою «Соціальний день Польщі». Завдяки співпраці ТОПІГУ «Фортеця» з фундацією «Щасливе дитинство» з Любліна учні 18 школи отримали можливість стати учасниками Міжнародного освітнього проекту «Корона польського виховання».
Підготовлено наказ управління освіти і науки від 28.11.2014р. № 604  «Про впровадження проекту «Живімо за Українською Хартією вільної людини!» та навчально-методичне забезпечення даного проекту.
27 листопада 2014 року на базі Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 11 організовано міський семінар вчителів правознавства на тему: "Сучасні підходи до правової освіти та виховання молоді".
21 листопада 2014 року взяв участь в  флеш-мобі "Діти єднають Україну" організовному учнями та вчителями Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2  на Театральному майдані. Захід присвятили Дню Гідності та Свободи та  річниці Євромайдану. 
03 грудня 2014 року взяв участь в обласній дитячій конференції "Голос дитини" під гаслом "Нове покоління за майбутнє держави" та обласному науково-методичному семінарі "Формування правосвідомості та правової культури громадян які відбулися в Тернопільському національному педагогічному університеті ім. В.Гнатюка.
Для педагогів та керівників проводилися індивідуальні методичні та юридичні консультації, надавалась практична допомога по оформленню екскурсій та міжнародних поїздок ЗНЗ м.Тернополя.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Про заняття інтелектуального клубу педагога суспільствознавця на тему: "Використання сервісу Book Creator під час уроків суспільствознавчих дисциплін"

 14 березня 2024 року відбулося заняття інтелектуального клубу педагога суспільствознавця на тему: "Використання сервісу Book Creator п...